ENTER konferencija u trajanju od dva dana, započela je jutros u prostorima splitske Spaladium arene, a okuplja vrsne stručnjake iz područja obrazovanja.
Konferencija ima razvojnu, edukacijsku i promocijsku ulogu za sve dionike u odgojno-obrazovnom sustavu koji sudjeluju u ostvarenju potencijala visokomotiviranih i potencijalno darovitih učenika. Pozvan je veliki broj vrsnih domaćih i stranih stručnjaka, predstavnika različitih ustanova povezanih s odgojem i obrazovanjem, brojnih inovatora i kreativaca, što događaju daje međunarodni karakter. Konferencija je bogata raznovrsnim temama, a većina sadržaja je usmjereno prema širokoj javnosti, pogotovo ako se obrazovanje poveže s potrebama koje će diktirati tržište rada.
U nastavku izdvajamo teme koje su u fokusu na na četiri pozornice. Na glavnoj pozornici bit će teme poput: „Vještine budućnosti, izazovi sadašnjosti“ – na kojoj će svoje predstavnike imati sve ključne odgojno-obrazovne institucije i agencije. Teme koje pozicioniraju obrazovanje u budućnosti će prezentirati predavači Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO), Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO), Agencije za strukovno obrazovanje (ASOO), Agencije za mobilnost i EU programe (AMPEU). Na glavnu pozornicu dolaze i iz Izraelskog ministarstva obrazovanja. Dolaze predavači Menachem Nadler i Ada Dori s temama o nadarenim i izvrsnim učenicima. Temom iz područja obrazovanja darovitih će se predstaviti predavačica Lianne Hoogeveen koja dolazi sa sveučilišta Radboud iz Nijmegena u Nizozemskoj. Jasminka Samardžija će kroz svoje izlaganje odgovoriti na pitanje: „Razvijaju li se lideri u školi?“ Svoje projekte će prezentirati i nositelji razvojnih projekata u režiji Splitsko-dalmatinske županije te drugi predavači čiji su projekti polučili izvanredne uspjehe i pozitivne kritike relevantne javnosti.
Druga pozornica: „Inovativne metode učenja i poučavanja“ je predviđena za prezentaciju praktičnih projekata nastalih u školskom okruženju, kreirani od strane učenika uz nadzor učitelja i nastavnika mentora. Teme su fokusirane na digitalno doba koje svoju primjenu imaju u istraživačkoj i projektnoj nastavi, koja potiče istraživačko učenje i ostvarivanje kreativnosti.
Treća pozornica: „Projekti – alati za razvoj zajednice“ posjetiteljima omogućava uvid na koji način će se projekti nastali u odgojno-obrazovnim ustanovama plasirati na tržište i doprinijeti razvoju zajednice. Splitsko-dalmatinska županija je svojim uspješnim projektima odredila putokaz za projekte kreirane u učionicama koji bi uz osiguravanje investicija imali potencijal za primjenu na globalnoj razini.
Četvrta pozornica: „Učenički projekti koje vrijedi vidjeti“ je predviđena za uspješnice darovitih učenika i mentora kao eklatantan primjer izvrsnosti. Dominira moderni pristup kreiranju projekata koji svoju primjenu imaju u budućnosti, kada će postati neizbježan sadržaj u svakodnevnom životu.
Povodom konferencije održan je i koordinacijski sastanak regionalnih centara kompetentnosti iz područja elektrotehnike i računalstva. Na sastanku su sudjelovali i predstavnici regionalnog centra kompetentnosti Elektrotehničke i prometne škole Osijek.
Sadržaji na konferenciji nisu isključivo vezani za odgojno-obrazovnu tematiku, posjetitelji će imati priliku uživati u blagdanskom ugođaju i sadržajima zabavnog karaktera. Business talent show događaj je koji će spojiti učeničke i studentske start-up ideje i potencijalne investitore. Zanimljivu aktivnost stručno povjerenstvo će iskoristiti za analizu poduzetničkih ideja učenika i studenata, te provesti usmjeravanje prema inicijalnom kapitalu za njihovu realizaciju. Osim toga posjetitelji će se moći okušati u ronjenu pod stručnim vodstvom instruktora koji posjeduju višegodišnju praksu. Kao dašak opuštanja, organiziran je pub kviz na kojem će svi sudionici moći provjeriti svoje znanje iz općih tema.